• 65. Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı
  • 17-20 Kasım 2021
Kalan Süre

Haberler

"60'ıncı AYSAF tarihinde görmediği kadar yabancı alıcıyı ağırlıyor"

CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık, Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Vakfı (TASEV) ve Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) iş birliğinde ve KOSGEB desteği ile 60'ıncısı düzenlenen AYSAF - Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı, CNR Expo Yeşilköy'de düzenlendi.
 
Türk ayakkabı yan sanayi sektörünün gelişiminde önemli rol oynayan AYSAF hakkında TASEV Yönetim Kurulu Başkanı Tan Erdoğdu ile konuştuk.
 
Ayakkabı yan sanayi sektörünün 60'ıncı fuarla birlikte yeni bir rekora imza attığını söyleyen Erdoğdu, AYSAF'ın tarihinde görmediği kadar yabancı ziyaretçiyi ağırladığını vurguladı. 
 
Erdoğdu sözlerine şöyle devam etti:
 
"Birkaç yıl önce bir projeksiyonumuz vardı . Bu projeksiyon "Doğu Avrupa,  Batı Asya ve Kuzey Afrika üçgenindeki coğrafyada en güçlü ayakkabı yan sanayi fuarını biz Türkiye'de yapacağız" diyorduk.  Onun bugün gerçekleştiğini hatta öngörümüzden daha erken gerçekleştiğini gördük. Bugün İtalya'daki LineApelle fuarların ardından en çok ses getiren sofistike fuar AYSAF'tır. Nereden biliyoruz? Çünkü gün geçtikçe nitelikli alıcı ve ziyaretçi açısından ciddi artış yaşıyoruz. Özellikle 60'ıncı fuarımızda. 
 
Fuara gelen ziyaretçiler arasında yaptığımız demografik incelemede fuara özellikle Türki Cumhuriyetlerin ve Kuzey Afrika ülkelerinin yoğun ilgisi görüldü. Fuar açısından bakıldığında bu da doğru bir rota ve tarih aralığında olduğumuzu gösterir. Bu nitelikli alıcıların istedikleri modayı ve teknolojiyi Türkiye'de bulabilmeleri, ayakkabı yan sanayi fuarlarının geleceğinin parlak olduğunu gösteriyor. Bu hamlenin arkası da fuarların ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağlaması yönündedir.  
 
EĞİTİM DE İHRAÇ EDECEĞİZ
 
TASEV Başkanı olarak söyleyebilirim ki bizden sektörle ilgili eğitim de transfer etmek istiyorlar. Gerek ARGE tarafında, gerek inovasyon, tasarım ve markalaşma alanında Türkiye'nin yol aldığı aşikar. Daha yakın hissetikleri bu kültürün bu parçası olmak adına ARGE, inovasyon, standartizayon, tasarım ve marka konusunda eğitim talep ediyorlar. Sudan'dan talep edilen eğitim talebine Kazakistan ve Özbekistan da dahil oldu. Türki Cumhuriyetlerle de görüşmelerimiz var. Yakın bir zaman içinde Türkiye sadece mal ve ürün değil eğitim de ihraç edecek. 
 
Son olarak fuarların kapasitesinin ayakkabı yan sanayi ve ayakkabı moda fuarları açısından gelişeceğini söyleyebiliriz. Özellikle ayakkabı yan sanayindeki ivmelenme bizi çok mutlu ediyor. Yan sanayicilerin önü ihracat potansiyeli açısından çok açık.