• 60. Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı
  • 28 Kasım-1 Aralık 2018
Kalan Süre

Basın Bültenleri

Ayakkabı yan sanayicileri ihracatta hedef büyüttü

2/24/2014

Ayakkabı yan sanayi sektörünün tüm oyuncuları 26 Şubat-1 Mart 2014 tarihleri arasında 51. kez AYSAF Fuarı  ile CNR EXPO Yeşilköy’de bir araya geliyor.

 

Sektör,  2023 yılı ihracat hedefini 1,5 milyar dolardan 2,5 milyara dolara çıkardı. Hedefin revize edilmesinin en önemli etkeni AYSAF Fuarı oldu.

 

Türkiye’de 5 milyar dolar büyüklüğe ulaşan ayakkabı sektörünün ihracatından önemli oranda pay alan ayakkabı yan sanayi sektörü, daha fazla ihracat hedefiyle CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenecek 51. AYSAF Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı’nda bir araya geliyor.

Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’te gerçekleşmesi öngörülen 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefini 2,5 milyar dolara yükselten sektör, 300 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan sektörün dünya pazarındaki payını artırmaya çalışıyor.

 

Sektör, küresel areneda

CNR EXPO’da 26 Şubat-1 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenecek fuarda 2014-2015 sonbahar- kış, taban, kalıp, ökçe, makine, deri, kimya, tekstil, aksesuar gibi ayakkabı yan sanayi ürünleri sergilenecek.

Türk ayakkabı sektörünü küresel platforma taşıyan fuar, sektörün yurtdışındaki prestijini artırmasını da sağladı. Son zamanlarda Uzakdoğu’da düzenlenen yan sanayi fuarlarına Türkiye deri firmaları ile en çok milli katılımı sağlayan ülke konumuna geldi.

 

İhracat ve tanıtım noktası

Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği’nden (AYSAD) alınan bilgiye göre; 2023 yılı ihracat hedefine daha önce 1.5 milyar dolar destek sağlamayı hedefleyen sektör son yıllarda kaydettiği ihracat başarısı doğrultusunda bu hedefi 2,5 milyar dolara çıkardı.

Ayakkabı yan sanayine hedefi revize ettiren etkenlerden biri de sektörün ihracat ve tanıtım noktası AYSAF oldu.

Sektör, 2013 yılında ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 32,5 artışla 723 milyon dolara çıkardı. Buna karşın bir önceki yıla oranla yüzde 15 artışla 992 milyon dolarlık ayakkabı ve ayakkabı aksamı ithalatı yapıldı. Bu istatistikler doğrultusunda ihracatın ithalatı karşılama oranı da bir önceki yıla oranla 10 puanlık artışla yüzde 73 seviyesinde gerçekleşti.

Pozitif Fuarcılık tarafından organize edilen fuar; Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) ve KOSGEB desteklerinde düzenleniyor.

Avrupa’da konusunda en büyük ikinci fuar olma özelliğiyle ön plana çıkan AYSAF fuar alanını büyüttü.

Geçtiğimiz yıl 30 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuar, bu yıl 40 bin metrekare alanda gerçekleştirilecek. Fuara, başta; İtalya, Ukrayna, İran, Almanya, Romanya olmak üzere çok sayıda ülkeden alım grupları gelecek.

Ziylan Taban, Muya Taban, Fatih ökçe, Opak, Küçükköseleci, Kopuzlar Deri, Cihan Deri, İleri Deri, Prestij Makine, Elit Makine, Megatek, Özyılmaz Makine, Erdoğdu, Derimsan gibi sektörün öncü firmalarının katılım gösterdiği fuarın katılımcı ülkelerini ise  Türkiye başta olmak üzere Rusya, Ukrayna, İran, İtalya, Almanya ve Romanya oluşturuyor.