• 63. Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı
  • 18-21 Kasım 2020
Kalan Süre

Basın Bültenleri

Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı AYSAF, yabancı ziyaretçi rekoruna imza attı

12/12/2017

AYSAF’tan 1,5 milyar dolarlık ticaret hacmi


CNR EXPO Yeşilköy’de bu yıl 58’incisi düzenlenen Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı (AYSAF) yabancı ziyaretçi rekoru ile tamamlandı. CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, fuarı 3 bin 310’u yabancı olmak üzere 12 bin 22 kişinin ziyaret ettiğini söyledi.


AYSAD Başkanı Ömer Kadir Arpacı, “AYSAF’ta tüm zamanların ülkemizdeki en büyük yan sanayi fuarını, yine en çok yabancı ziyaretçiyi ağırlayarak gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. AYSAF Fuarı’nda ilk belirlemelere göre direkt ve dolaylı olarak toplam 500 milyon dolar ihracat, 1.5 milyar dolar ise ticaret hacmi gerçekleştirildiğini tahmin ediyoruz” dedi.


CNR EXPO Yeşilköy’de 58’inci kez düzenlenen “AYSAF Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı” dünya pazarındaki ağırlığını bir kez daha kanıtladı. Fuar, bu yıl tarihinin en büyük metrekaresi olan 60 bin metre kare alanda düzenlendi. Dört gün boyunca süren fuarda, metre kare rekorundan sonra, yabancı ziyaretçi sayısında da rekora imza atıldı. Fuarda, 3 bin 310 yabancı, 8 bin 712 yerli sektör profesyoneli ağırlandı.


“Bitmiş ayakkabı ihraç edilemeyen ülkelere yan sanayi ile giriliyor”


Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Ömer Kadir Arpacı, kalite ve kapasitesini her geçen gün yükselten ayakkabı yan sanayi sektörünün ivmesini fuarla devam ettirdiğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayakkabı yan sanayi sektörü olarak, AYSAF Fuarı ile bu iktisadi mücadeleye önemli katkı sağladık Fuarımızda, Mısır, İran, Hindistan, Tunus, Özbekistan’ın da aralarında bulunduğu 12 ülkeden derneğimizin muadili olan kurum ve kuruluşlarla ikili görüşmelerimiz oldu. Yapılan görüşmeler neticesinde söz konusu kurum ve kuruluşlar bizlerden malzeme ve eğitim talep ettiklerini belirttiler. Bu taleplerin bitmiş ayakkabı ihraç edemediğimiz ülkelerden de gelmeye başlaması yeni bir damar yakaladığımızın kanıtı. Bulunduğumuz coğrafyada ayakkabı sektöründe olduğu gibi yan sanayi sektöründe de lider konuma geldik. AYSAF’ta tüm zamanların ülkemizdeki en büyük yan sanayi fuarını, yine en çok yabancı ziyaretçiyi ağırlayarak gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. AYSAF Fuarı’nda ilk belirlemelere göre direkt ve dolaylı olarak toplam 500 milyon dolar ihracat, 1,5 milyar dolar ise ticaret hacmi gerçekleştirildiği tahmin ediyoruz. Şimdi hedef, Ekonomi Bakanlığı’nın sunduğu destekleri de arkamıza alarak, 2023 yılı hedefimiz olan 3 milyar dolarlık ihracatı yakalamak.”


12 binin üzerinde yerli yabancı ziyaretçi


Fuarın, ayakkabı yan sanayi sektörüne yön veren 450 firmanın katılımı ile organize edildiğini aktaran CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, “Tarihinin en büyük metre karesine ulaşılan fuarımızda aynı zamanda ziyaretçi rakamında da önemli bir rekora imza attık. Bu yıl fuarımızı İran, Ukrayna, Mısır, Rusya, Cezayir, İtalya, Tunus, Romanya, Bulgaristan, Çin ve Lübnan’dan 3 bin 310’u yabancı olmak üzere 12 bin 22 yerli ve yabancı sektör profesyoneli ziyaret etti” diye konuştu. Ayakkabı yan sanayinde önümüzdeki yılın sonbahar-kış moda ve trendlerinin belirlendiğini aktaran Şenel, Türkiye’nin dört bir yanından ayakkabı üretimi yapan 1000’in üzerinde firmanın tedariklerini AYSAF’tan sağladığını söyledi.