• 60. Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı
  • 28 Kasım-1 Aralık 2018
Kalan Süre

Basın Bültenleri

2 milyar dolar ihracat hedefine AYSAF desteği...

10/8/2013
AYSAF, ayakkabı yan sanayi sektörünün ihracat hedefini büyüttü!
 
2 milyar dolar ihracat hedefine AYSAF desteği...
 
 
Ayakkabı sektörünün 2023 yılına ilişkin 5 milyar dolarlık ihracat hedefine, 1,5 milyar dolar destek sağlamayı hedefleyen ayakkabı yan sanayi sektörü, AYSAF Fuarı’nda ihracat hedefini büyüttü.
 
2023 yılında ihracat hedefini 2 milyar dolara çıkarmayı planlayan ayakkabı yan sanayicilere TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’den  de destek geldi.
  
CNR Holding Fuarcılık Grubu CEO'su Cem Şenel, “Fuarda 3 bin 650'si yabancı olmak üzere toplam 26 bin ziyaretçi iş görüşmelerinde bulundu. Yılda iki kez düzenlenen AYSAF fuarlarının ayakkabı yan sanayi ihracatına yüzde 20 civarında katkı sağladığını söyleyebiliriz” dedi.
  
AYSAD  Başkanı Tan Erdoğdu, “Bu yıl sonu için  de önümüze koyduğumuz 650-700 milyon dolarlık ihracat hedefimizi AYSAF ile gerçekleştireceğimize inanıyoruz.  Türkiye 300 milyar dolar büyüklüğe ulaşan küresel ayakkabı pazarından aldığı payı artırmalıdır” diye konuştu.
 
25.yılını kutlayan Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı (AYSAF)'nın 50.si CNR EXPO İstanbul’da 
18-21 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Fuar, CNR Holding kuruluşu Pozitif Fuarcılık tarafından Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) ve KOSGEB destekleriyle düzenlendi. Orgnizasyonda önemli iş bağlantıları kuran sektör temsilcileri, 2023 yılı için 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefini 2 milyar dolara çıkardı. 
 
Yeni ihracat hedefi oldukça gerçekçi
Sektörün revize ihracat hedefine Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’den de destek geldi.Son 10 yılda ayakkabı sektörünün ihracatını 131 milyon dolardan, 552 milyon dolara yükselttiğine dikkat çeken Mehmet Büyükekşi, “Sektörümüz bu yılın ilk 8 ayında ihracatını yüzde 27 artırarak 480 milyon dolara çıkardı. Yan saniyiceler, 2023 yılında hedefledikleri 1,5 milyar dolarlık ihracatı 2 milyar dolara taşımayı planlıyor. Biz bu hedefin oldukça gerçekçi olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
 
Ayakkabı yan sanayinin, başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Ege Bölgesi, Konya ve Gaziantep’te yoğunlaştığını belirten Büyükekşi,  “Sektör, emek yoğun yapısı ile  Türkiye’nin istihdamına büyük katkı sağlıyor. Yan sanayinin gelişmesi ve verimliliğinin artması, tüm sektörün rekabetçiliğini geliştirecektir. AYSAF, Batı Asya, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa üçgeninde stratejik bir öneme sahip. AYSAF, bu coğrafyadaki en büyük uluslararası ayakkabı yan sanayi fuarıdır. Ayakkabı yan sanayi fuarı, ayakkabı sektörünün 2023 hedeflerine sıçrayışında büyük katkı sağlayacak” ifadesini kullandı. 
 
AYSAF’tan yüzde 20 ihracat desteği 
CNR Holding Fuarcılık Grubu CEO'su Cem Şenel, AYSAF Fuarı’nın ziyaretçi rakamları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Fuarda  26 bin ziyaretçi iş görüşmelerinde bulundu.Yurt dışından 43 ülkeden gelen yabancı ziyaretçiler önemli iş bağlantıları kurdular. Fuarın ziyaretçi ülkelerinde Ukrayna, İran, Rusya, Tunus, Bulgaristan, Sırbistan, Lübnan ve Romanya öne çıktı.  AYSAF’ın  ayakkabı yan sanayi ihracatına yüzde 20 civarında katkı sağladığını düşünüyoruz”.
 
2023 yılında 2 milyar dolar ihracat 
Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Tan Erdoğdu da AYSAF’ın sektör ihracatına büyük bir ivme kazandırdığını hatırlatarak,  “Yılda iki kez düzenlenen AYSAF,  ayakkabı yan sanayi ihracatına  büyük destek sağlıyor. Bahar döneminde yapılan 49.AYSAF fuarının da desteğiyle ayakkabı aksamındaki ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre  yüzde 35 oranında artış gösterdi. İthalatta ise  yüzde 12'lik bir azalma oldu. Bu umut verici rakamlar da bizim 2023 ihracat hedefimizi revize ettirdi. Sektör olarak 2023 yılında 2 milyar dolar ihracatı görebileceğimize inanıyoruz” dedi.
 
Yıl sonunda 700 milyon dolar ihracat 
50. AYSAF'ta 366 firmanın özellikle yurt dışından gelen  alıcılarla önemli iş bağlantıları kurduğunu da vurgulayan Erdoğdu, şöyle konuştu: “Oluşan ticaret potansiyeli CNR ile yürüttüğümüz koordineli tanıtım çalışmalarıyla birlikte her yıl artış gösteriyor. Fuara güveniyoruz ve bu yıl sonu için önümüze koyduğumuz 650-700 milyon dolarlık ihracat hedefini gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Türkiye 300 milyar dolar büyüklüğe ulaşan küresel ayakkabı pazarından aldığı payı artırmalıdır.”